Prečo treba detoxikovať?

Prečo treba detoxikovať?

Cieľ detoxikácie

Nahromadenie toxických látok v organizme neznamená, že sa v našom tele nachádzajú skutočne jedovaté zlúčeniny, to by bolo naozaj nebezpečné. Ide o to, že v tele sa nachádzajú také zlúčeniny, ktoré sú pre organizmus zbytočné a nepotrebné.

Hlavným cieľom detoxikácie je poskytnutie pomoci telu na vylúčenie vyprodukovaných látok. Druhým najdôležitejším cieľom je pomôcť vylučovacím orgánom (pečeň, obličky, potné žľazy, koža) vypudiť toxíny a tretím je normalizovanie a náprava funkcie všetkých orgánov.

Všetky ostatné záležitosti, ktoré sprevádzajú proces detoxikácie: zánik tráviacich ťažkostí, zlepšenie kvality pokožky, dobrá nálada a prekypujúca energia, sú iba druhoradými sprievodnými javmi. Teda ak sa vás niekto spýta, prečo treba detoxikovať, neodpovedajte „lebo mám vyrážky“, ale „z rôznych symptómov som zistil/a, že škodlivé látky sa z môjho tela nevylučujú v dostatočnej miere, a chcem ich odstrániť zo svojich buniek v čo najväčšej miere“.

Ktoré toxíny čakajú na likvidáciu?

Organické a anorganické látky z nášho tela (kyseliny, napr. kyselina močová, kyselina šťaveľová, kyselina fosforečná); vedľajšie produkty metabolizmu bielkovín, aminokyseliny; cholesterol a tukové usadeniny; organické a anorganické látky prijaté z okolitého prostredia (olovo, benzol, farbiace a konzervačné látky) a, samozrejme, zvyšky stolice v hrubom čreve. Ak sa zamyslíme nad tým, čo všetko môžu tieto látky spôsobiť v našom tele, asi nebude potrebné veľa vysvetľovať, prečo je detoxikácia taká potrebná.

Časti a priebeh detoxikácie

Je osožné na začiatku detoxikačnej kúry vytvoriť si priestor na zahĺbenie sa, keď sa naladíme na priebeh detoxikácie, na aktivity s ňou súvisiace a na jej účinky. Pripravíme sa na to, že sa vzdáme všetkých zbytočných vecí a očistíme telo aj dušu od látok, ktoré bránia ich správnemu fungovaniu. Nestačí podporiť vylučovanie toxínov, ale treba sa vyhnúť produkovaniu škodlivých látok a ich prijímaniu z okolitého prostredia (zmena postoja k zvykom v obliekaní, strave a nakupovaní).

Prvým krokom kúry je používanie takých bylín a účinných látok, ktoré posilňujú tráviaci trakt. Tým docielime, že naše orgány budú fungovať efektívnejšie, rozpustia a vypudia svoje zásoby jedov. Hneď na začiatku je vhodné zvýšiť príjem čistej vody a tento trend udržať až do konca kúry, najlepšie však aj po nej.

V ďalšej fáze používajme také účinné látky, ktoré podporujú detoxikačný efekt: podporujú činnosť obličiek (sú močopudné), žalúdka a čriev (urýchľujú metabolizmus, majú laxatívne účinky). Prečistenie obličiek je dobré podporovať prijatím veľkého množstva tekutín, ale čo sa týka potravy – nenahrádzajme ju ničím. Mierna hladovka môže byť užitočná v prvých dňoch detoxikácie na zmiernenie nepríjemných príznakov. Najvhodnejšie sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá očistí vnútornú stenu čriev a zabezpečí ich správnu a zdravú činnosť.

Nezabudnite, že na ťažkú cestu detoxikáciou ste sa dali preto, aby ste zo svojho organizmu odstránili látky, ktoré tam nepatria. Nech vás preto neprekvapí, ak sa vám z tela začnú dostávať von. Kto raz uvidí skoro skamenené výkaly, žlčníkové kamene, kryštáliky kyseliny močovej, parazity a kadečo iné, už sa nikdy nebude pýtať „prečo treba detoxikovať“, ale „prečo som doteraz nedetoxikoval“.

Po vylúčení týchto jedovatých látok sa odporúča – pár týždňov určite – dodržiavať ľahkú diétu. Tá by mala obsahovať takú zeleninu, ovocie a zrnoviny, ktoré majú vyššie uvedené účinky, ale v nižšej miere. Tým docielime, že naše telo postupne vyplaví aj usadeniny spomedzi buniek a zbytočné tukové zásoby a prečistia sa tým všetky bunky. Zmenou a premyslením stravovacích návykov môžeme udržať svoj organizmus čistým a „znovuzrodeným“ a môžeme predísť procesu opätovného zanesenia toxínmi alebo ho aspoň spomaliť.

Doplňujúce metódy

Komplexná detoxikačná kúra má mnoho iných zložiek, ktoré nesúvisia priamo s výživou. Vylučovaciu a detoxikačnú schopnosť kože môžeme ovplyvniť potením. Na to je vhodná sauna, parný kúpeľ, potná miestnosť alebo nejaká športová aktivita. Všetky sú rovnako účinné – toxíny sa potením veľmi účinne vylučujú cez kožu. Efektívnou metódou na detoxikáciu a prečistenie čriev je aj masáž. Na celom tele, ale aj na ušiach a chodidlách je veľa takých bodov, ktorých stimuláciou prebudíme proces očisty. Môžu to byť body vylučovacích orgánov alebo tie meridiány, ktoré súvisia s uvoľnením, pustením. Masáž stimuluje krvný obeh, čím tiež pomáha vylučovaniu toxínov. Chutné a zdravé potraviny, sauna a masáže, to všetko sú príjemné aktivity v rámci detoxikačnej kúry. Kto ich má rád, nebude sa pýtať, prečo detoxikovať, ale prečo nie.

Videá

Programy na detoxikáciu a očistu čriev

Clean Inside® v troch krokoch