Kedy treba detoxikovať?

Kedy treba detoxikovať?

Úrovne detoxikácie

Je dôležité vedieť, že ak ste doteraz nikdy nemali skúsenosti s detoxikáciou, tak ju musíte podstupovať pomaly a postupne. Dbajte na to, aby ste neuvoľnili uskladnené toxíny naraz a aby sa tak hneď všetky nedostali do krvného obehu, inak by to malo nepríjemné a komplikované následky. Ak ste ešte nikdy nedetoxikovali, najvhodnejšie by bolo absolvovať komplexnú detoxikačnú kúru od začiatku do konca. Takáto kúra je vyvážená, odskúšaná a s predvídateľnými výsledkami.

Ak chceme svoje telo očisťovať pravidelne, kedy je na to vhodný čas? Veľkú očistu tkanív, orgánov a buniek je vhodné absolvovať aspoň raz do roka. Sú ľudia, ktorí obrad očisty vykonávajú každým rokom pravidelne (na jar a na jeseň). Takáto kúra trvá niekoľko týždňov, prebieha vylúčenie toxických látok a regenerácia všetkých orgánov (najlepšie postupne): obličky, žalúdok, črevá, pľúca, krv, pečeň, žlčník, potné žľazy, pokožka atď.

Menšie detoxikačné procedúry môžeme robiť aj štvrťročne. Vhodné je dopriať telu rôzne čajové zmesi, zníženie príjmu tuhej potravy a niekoľkodňový oddych.

Je dôležité aj to, aby sme sa dennodenne starali o svoje telo a vylučovacie orgány.

Čo vieme pre našu očistu urobiť každý deň?

Čo v tom prípade, ak sa nám nechce ustavične starať o to, čo zjeme, čo nie, čo čo obsahuje, čo musíme zabezpečiť zo špeciálnych zdrojov? Kedy je potrebné „detoxikovať hlavu“? Ak si chceme svoje telo udržať zvnútra čisté, mali by sme prehodnotiť niekoľko vecí vo svojom rebríčku dôležitosti, a to čím skôr, ak nie ešte skôr...

Prvé a najdôležitejšie – dostatočné množstvo tekutín, čo znamená predovšetkým pitie čistej vody. Do dennej dávky prijatých tekutín sa nezapočítavajú sladené a šumivé nápoje, mlieko, káva a všetky ostatné nápoje, na ktorých vstrebanie a spracovanie je potrebná voda (miesto toho, aby hydratovali).

Druhé najdôležitejšie – čerstvý vzduch a pohyb. Nedostatok kyslíka v bunkách značne znižuje ich rastovú a rozmnožovaciu schopnosť. Nedostatok pohybu zase nepriaznivo vplýva na krvný obeh. Oba javy prispievajú k hromadeniu toxických látok a vice versa: denná niekoľkominútová chôdza na čerstvom vzduchu a pol hodiny pohybu (pri ktorom by sme sa mali spotiť, veď aj potenie podporuje proces detoxikácie) prispejú k prirodzenému priebehu očisty.

Ďalšie veľmi dôležité – snažme sa konzumovať čo najviac surových jedál a paralelne s tým čím menej spracovaných. Surové jedlá sú plné vitamínov, minerálnych látok, všetkého dobrého, čo naše telo potrebuje, a enzýmov, ktoré sú potrebné na ich strávenie a zásobujú nás antioxidantmi. V nich obsiahnutá vláknina sa postará o pravidelné čistenie našich čriev.

Spracovanými potravinami nazývame tie, ktoré na svojej ceste na náš stôl prešli takými chemickými procesmi, ktoré zmenili ich štruktúru. Takými sú napríklad rafinované potraviny (cukor, soľ, olej), ktoré sú ošetrené chemickými látkami, a výrobky, ktoré sú vyrobené z vedľajších produktov a ich spracovanie je potrebné pre konzistenciu a chuť. So spracovanými potravinami sú dva veľké problémy: po prvé obsahujú také chemické látky, ktoré pre naše telo nie sú potrebné (čiže v podstate sú pre nás jedovaté), a po druhé sa v nich výrobným procesom zničia vitamíny a enzýmy, čím sa v konečnom dôsledku stanú bezcennými pokrmami. Nenaleťme tomu, čo vidíme, a lákavému servírovaniu! Snažme sa konzumovať jednoduché a prirodzené potraviny z neznečistených zdrojov, v opačnom prípade je potrebné detoxikácii venovať ešte viac pozornosti!

Keď je problém

Čas na detoxikáciu, hladovku či diétu môže prísť aj náhodne, keď sa u nás prejavia nejaké nepríjemné príznaky, alebo ak nám diagnostikujú nejaké vážne ochorenie. Vtedy sa treba zamyslieť nad vážnosťou ochorenia, nad tým, ako vieme odľahčiť svoj organizmus, na druhej strane sa neunáhlime a nevrhajme sa do extrémov. Pre chorobou oslabený organizmus môže byť drastická čistiaca kúra nebezpečná, preto treba byť veľmi opatrní! V týchto prípadoch by mal termín a spôsob detoxikácie určiť odborník.

Obzvlášť ak máme problémy tráviaceho charakteru – niekedy ide o súvislosti, na ktoré by sme ani nepomysleli –, rôzne špeciálne diéty a čistiace procedúry môžu urobiť zázraky (napríklad bezgluténová diéta pri neplodnosti).

Videá

Programy na detoxikáciu a očistu čriev

Clean Inside® v troch krokoch