Prečo treba detoxikovať?

Prečo treba detoxikovať?

Cieľ detoxikácie

Nahromadenie toxických látok v organizme neznamená, že sa v našom tele nachádzajú skutočne jedovaté zlúčeniny, to by bolo naozaj nebezpečné. Ide o to, že v tele sa nachádzajú také zlúčeniny, ktoré sú pre organizmus zbytočné a nepotrebné.

Hlavným cieľom detoxikácie je poskytnutie pomoci telu na vylúčenie vyprodukovaných látok. Druhým najdôležitejším cieľom je pomôcť vylučovacím orgánom (pečeň, obličky, potné žľazy, koža) vypudiť toxíny a tretím je normalizovanie a náprava funkcie všetkých orgánov.

Všetky ostatné záležitosti, ktoré sprevádzajú proces detoxikácie: zánik tráviacich ťažkostí, zlepšenie kvality pokožky, dobrá nálada a prekypujúca energia, sú iba druhoradými sprievodnými javmi. Teda ak sa vás niekto spýta, prečo treba detoxikovať, neodpovedajte „lebo mám vyrážky“, ale „z rôznych symptómov som zistil/a, že škodlivé látky sa z môjho tela nevylučujú v dostatočnej miere, a chcem ich odstrániť zo svojich buniek v čo najväčšej miere“.

Ktoré toxíny čakajú na likvidáciu?

Organické a anorganické látky z nášho tela (kyseliny, napr. kyselina močová, kyselina šťaveľová, kyselina fosforečná); vedľajšie produkty metabolizmu bielkovín, aminokyseliny; cholesterol a tukové usadeniny; organické a anorganické látky prijaté z okolitého prostredia (olovo, benzol, farbiace a konzervačné látky) a, samozrejme, zvyšky stolice v hrubom čreve. Ak sa zamyslíme nad tým, čo všetko môžu tieto látky spôsobiť v našom tele, asi nebude potrebné veľa vysvetľovať, prečo je detoxikácia taká potrebná.

Časti a priebeh detoxikácie

Je osožné na začiatku detoxikačnej kúry vytvoriť si priestor na zahĺbenie sa, keď sa naladíme na priebeh detoxikácie, na aktivity s ňou súvisiace a na jej účinky. Pripravíme sa na to, že sa vzdáme všetkých zbytočných vecí a očistíme telo aj dušu od látok, ktoré bránia ich správnemu fungovaniu. Nestačí podporiť vylučovanie toxínov, ale treba sa vyhnúť produkovaniu škodlivých látok a ich prijímaniu z okolitého prostredia (zmena postoja k zvykom v obliekaní, strave a nakupovaní).

Prvým krokom kúry je používanie takých bylín a účinných látok, ktoré posilňujú tráviaci trakt. Tým docielime, že naše orgány budú fungovať efektívnejšie, rozpustia a vypudia svoje zásoby jedov. Hneď na začiatku je vhodné zvýšiť príjem čistej vody a tento trend udržať až do konca kúry, najlepšie však aj po nej.

V ďalšej fáze používajme také účinné látky, ktoré podporujú detoxikačný efekt: podporujú činnosť obličiek (sú močopudné), žalúdka a čriev (urýchľujú metabolizmus, majú laxatívne účinky). Prečistenie obličiek je dobré podporovať prijatím veľkého množstva tekutín, ale čo sa týka potravy – nenahrádzajme ju ničím. Mierna hladovka môže byť užitočná v prvých dňoch detoxikácie na zmiernenie nepríjemných príznakov. Najvhodnejšie sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá očistí vnútornú stenu čriev a zabezpečí ich správnu a zdravú činnosť

Nezabudnite, že na ťažkú cestu detoxikáciou ste sa dali preto, aby ste zo svojho organizmu odstránili látky, ktoré tam nepatria. Nech vás preto neprekvapí, ak sa vám z tela začnú dostávať von. Kto raz uvidí skoro skamenené výkaly, žlčníkové kamene, kryštáliky kyseliny močovej, parazity a kadečo iné, už sa nikdy nebude pýtať „prečo treba detoxikovať“, ale „prečo som doteraz nedetoxikoval“.

Po vylúčení týchto jedovatých látok sa odporúča – pár týždňov určite – dodržiavať ľahkú diétu. Tá by mala obsahovať takú zeleninu, ovocie a zrnoviny, ktoré majú vyššie uvedené účinky, ale v nižšej miere. Tým docielime, že naše telo postupne vyplaví aj usadeniny spomedzi buniek a zbytočné tukové zásoby a prečistia sa tým všetky bunky. Zmenou a premyslením stravovacích návykov môžeme udržať svoj organizmus čistým a „znovuzrodeným“ a môžeme predísť procesu opätovného zanesenia toxínmi alebo ho aspoň spomaliť.

Doplňujúce metódy

Komplexná detoxikačná kúra má mnoho iných zložiek, ktoré nesúvisia priamo s výživou. Vylučovaciu a detoxikačnú schopnosť kože môžeme ovplyvniť potením. Na to je vhodná sauna, parný kúpeľ, potná miestnosť alebo nejaká športová aktivita. Všetky sú rovnako účinné – toxíny sa potením veľmi účinne vylučujú cez kožu. Efektívnou metódou na detoxikáciu a prečistenie čriev je aj masáž. Na celom tele, ale aj na ušiach a chodidlách je veľa takých bodov, ktorých stimuláciou prebudíme proces očisty. Môžu to byť body vylučovacích orgánov alebo tie meridiány, ktoré súvisia s uvoľnením, pustením. Masáž stimuluje krvný obeh, čím tiež pomáha vylučovaniu toxínov. Chutné a zdravé potraviny, sauna a masáže, to všetko sú príjemné aktivity v rámci detoxikačnej kúry. Kto ich má rád, nebude sa pýtať, prečo detoxikovať, ale prečo nie.

NaturalSwiss Blog

Toto je potrebné robiť pre zdravie tráviaceho systému

Od čoho závisí zdravie tráviaceho systému? Na to, aby sme dokázali na túto otázku odpovedať nezaškodí spoznať bližšie jeho fungovanie. Takto sa dozvieme aj to, ako sa oň starať každodenne, veď nie nadarmo sa hovorí: si tým, čo zješ. Takže podľa tohto príslovia sme tým, čo zjeme, avšak toto ...

Malinové listy pre ženy

Väčšina z nás pozná len červené plody maliny, na jej listy ani len nepomyslíme ako na použiteľnú rastlinu, pritom práve tie sú obzvlášť cenným a účinným prostriedkom. Pozrite sa teda, na čo sú malinové listy dobré! Znižujú zápaly Čaj obsahujúci malinové listy - pripravený z malinových lis...

Videá

Programy na detoxikáciu a očistu čriev

Clean Inside® v troch krokoch