Očista čreva

Očista čreva

Čo je vlastne očista čriev?

Očista čreva je špeciálna vetva detoxikácie, je jej neoddeliteľnou súčasťou. V jej priebehu sa odstránia toxické usadeniny uložené na stenách čriev. Súčasťou kúry, ktorej cieľom je detoxikácia, je čistenie krvi, pečene a normalizácia narušených žlčových procesov. Očista čreva má svoje opodstatnenie hlavne preto, lebo ľudia v ostatnom storočí konzumujú čoraz viac neprirodzenej a nekvalitnej stravy, s ktorou si organizmus nie vždy vie poradiť. Žiaľ, o tomto jave – bez dostatočných a dlhodobých skúseností – vieme len veľmi málo, preto je tak veľa sporov a kontroverzných názorov ešte aj medzi lekármi.

Ako vznikajú usadeniny?

Umelé aditívne látky, ktoré sa nachádzajú v potravinách (konzervačné látky, stabilizátory, arómy, farbivá, atď.) neslúžia pre organizmus ako výživa, zvyčajne sa nevstrebú a organizmus ich vylúči. Spočiatku tieto látky nespôsobujú výrazné problémy, ale keď ich množstvo prekročí kapacitu telesných orgánov zodpovedných za detoxikáciu, začnú sa usadzovať, čo – pokiaľ si náš organizmus neodpočinie alebo mu neposkytneme nejakú pomoc – nevedie k ničomu dobrému.

Žiaľ, v súčasnosti sa používanie týchto umelých látok v potravinárskom priemysle neznižuje, skôr naopak, stále sa zvyšuje. Preto má ľudský organizmus čoraz ťažšiu úlohu správne vykonať detoxikačné procesy, ustrážiť čistotu vo vnútri tela a zároveň dosiahnuť zdravý a účinný priebeh tráviacich procesov. Čoraz viac sa dozvedáme o tom, že v potravinách sa nachádzajú nielen umelé aditíva, ale dokonca už aj základné suroviny sa nahrádzajú umelými látkami. Je verejne známe, že napr. výroba čokolády alebo pestovanie jahôd ani zďaleka nedokáže pokryť také množstvo surovín, koľko v dnešných časoch spotrebuje potravinársky priemysel pri výrobe čokoládových alebo jahodových pochutín.

Proces znečistenia a jeho stupne

Samozrejme, nahromadenie toxických látok sa nezačína na sliznici čriev. Keď sa zamyslíme nad tým, ako funguje tráviaci systém a s ním úzko súvisiace detoxikačné orgány, uvedomíme si, že prvoradým miestom, kde sa toxíny ukladajú, sú pečeň, kĺby a spojové tkanivá. Až potom nasleduje posledná stanica, ktorú predstavuje črevný trakt a v rámci toho hrubé črevo, kde prebieha vylučovanie toxických usadenín. Keď sa toxické usadeniny začnú zhromažďovať v hrubom čreve, vtedy je už situácia veľmi vážna.

Usadeniny narúšajú účinnosť funkcie čriev, t.j. zabraňujú orgánom vo vykonávaní patričných úloh, čoho dôsledkom sú choroby z nedostatku výživných látok, nadváha, rôzne zápaly a intolerancie (IBS, celiakia, atď.).

Keď sa zamyslíme nad tým, počas koľkých rokov alebo aj niekoľko desaťročí znečisťujeme svoj organizmus bez toho, aby sme podstúpili očistu čreva, ani sa nemôžeme čudovať tomu, že náš organizmus je dlhodobo presýtený toxínmi. Takmer zabúdame na to, aké to je - byť plní energie, štíhli, pružní, že by sme mohli mať aj inú tvár, ktorú by „nezdobili vyrážky“ a ktorá by mala zdravú farbu. Rovnako už pomaly ani nepamätáme tie časy, keď sme ešte nemuseli neustále bojovať s nadváhou.

Ťažkosti tráviaceho traktu pripisujeme stresu, preťaženiu, zlým stravovacím návykom alebo tomu, že starneme. Berieme ako samozrejmosť, že nás stále niečo bolí, alebo už takmer nevnímame nepríjemné príznaky (nutkanie na vracanie, hnačka), poprípade bolestivé príznaky (plynatosť, kŕče v tráviacom trakte, zápcha), ktoré nás často trápia.

Čo nám môže priniesť očista čreva?

Očista čreva prinesie úľavu celému nášmu organizmu. Vylúčenie nazhromaždených toxických usadenín z organizmu odstráni naše nepríjemné príznaky, ktoré súvisia so zaneseným hrubým črevom. Očista čreva má vplyv aj na celý organizmus, lebo sa zlepší účinnosť prirodzených detoxikačných procesov organizmu. Je známe, že vstrebávanie výživných látok prebieha aj v hrubom čreve. Keď odstránime z hrubého čreva toxické usadeniny, zníži sa aj „zásobovanie“ organizmu toxínmi.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, vďaka rôznym vlákninám, ktoré kúra obsahuje, sa počas kúry na očistu čreva zo stien čriev odstránia toxické usadeniny, čím sa zlepší aj pohyb čriev. Odstránia sa ťažkosti spojené s vylučovaním stolice (hnačka, zápcha, nadúvanie), zlepší sa účinnosť vstrebávania živín, v dôsledku čoho budeme menej jesť a tak naštartujeme aj proces úbytku váhy. Správne zvolená a účinná očista čreva neignoruje ani parazity parazitujúce na sliznici čriev: účinné látky kúry zrušia optimálne životné podmienky škodlivých baktérií, cudzopasníkov a iných parazitov, zničia ich a následne odstránia z organizmu.

NaturalSwiss Blog

Liečba cukrovky: Akupunktúra, ako alternatívna liečebná metóda

Štúdie preukázali, že akupunktúra môže pomôcť zmierniť príznaky cukrovky, dokonca môže byť v niektorých prípadoch účinnejšia, ako niektoré lieky na cukrovku. Podľa výpočtov, ktoré boli robené nadáciou Diabetes Research Institute, cukrovka spôsobená zlým životným štýlom, stresom, taktiež nezd...

Inulín – Náhrada cukru pre diabetikov

Ak sa zdráhate sladidiel a hľadáte zdravú alternatívu namiesto bieleho cukru, stojí za to vyskúšať inulín. Špecialitou tejto rastlinnej vlákniny je, že je veľkým zdrojom sacharidov, ale pritom sa krvný cukor nezvýši do nebies. Jeho sladiaci účinok je dvojnásobný ako sacharóza, ale obsahuje l...

Liečivé účinky gaštanov | Prečo by sme ich mali jest čo najviac?

Gaštany  nachádzame na tanieroch ľudí už tisícky rokov, avšak nekonzumujú sa iba pre ich chuť. S ich zdraviu prospešnými vlastnosťami a preventívnymi účinkami sa ľudové liečiteľstvo už dávno zoznámilo. Spomedzi nich sme vybrali tie najdôležitejšie. Len málo rastlín žije dlhšie ako gaštany (C...

Videá

Programy na detoxikáciu a očistu čriev

Clean Inside® v troch krokoch