Očista čreva

Očista čreva

Čo je vlastne očista čriev?

Očista čreva je špeciálna vetva detoxikácie, je jej neoddeliteľnou súčasťou. V jej priebehu sa odstránia toxické usadeniny uložené na stenách čriev. Súčasťou kúry, ktorej cieľom je detoxikácia, je čistenie krvi, pečene a normalizácia narušených žlčových procesov. Očista čreva má svoje opodstatnenie hlavne preto, lebo ľudia v ostatnom storočí konzumujú čoraz viac neprirodzenej a nekvalitnej stravy, s ktorou si organizmus nie vždy vie poradiť. Žiaľ, o tomto jave – bez dostatočných a dlhodobých skúseností – vieme len veľmi málo, preto je tak veľa sporov a kontroverzných názorov ešte aj medzi lekármi.

Ako vznikajú usadeniny?

Umelé aditívne látky, ktoré sa nachádzajú v potravinách (konzervačné látky, stabilizátory, arómy, farbivá, atď.) neslúžia pre organizmus ako výživa, zvyčajne sa nevstrebú a organizmus ich vylúči. Spočiatku tieto látky nespôsobujú výrazné problémy, ale keď ich množstvo prekročí kapacitu telesných orgánov zodpovedných za detoxikáciu, začnú sa usadzovať, čo – pokiaľ si náš organizmus neodpočinie alebo mu neposkytneme nejakú pomoc – nevedie k ničomu dobrému.

Žiaľ, v súčasnosti sa používanie týchto umelých látok v potravinárskom priemysle neznižuje, skôr naopak, stále sa zvyšuje. Preto má ľudský organizmus čoraz ťažšiu úlohu správne vykonať detoxikačné procesy, ustrážiť čistotu vo vnútri tela a zároveň dosiahnuť zdravý a účinný priebeh tráviacich procesov. Čoraz viac sa dozvedáme o tom, že v potravinách sa nachádzajú nielen umelé aditíva, ale dokonca už aj základné suroviny sa nahrádzajú umelými látkami. Je verejne známe, že napr. výroba čokolády alebo pestovanie jahôd ani zďaleka nedokáže pokryť také množstvo surovín, koľko v dnešných časoch spotrebuje potravinársky priemysel pri výrobe čokoládových alebo jahodových pochutín.

Proces znečistenia a jeho stupne

Samozrejme, nahromadenie toxických látok sa nezačína na sliznici čriev. Keď sa zamyslíme nad tým, ako funguje tráviaci systém a s ním úzko súvisiace detoxikačné orgány, uvedomíme si, že prvoradým miestom, kde sa toxíny ukladajú, sú pečeň, kĺby a spojové tkanivá. Až potom nasleduje posledná stanica, ktorú predstavuje črevný trakt a v rámci toho hrubé črevo, kde prebieha vylučovanie toxických usadenín. Keď sa toxické usadeniny začnú zhromažďovať v hrubom čreve, vtedy je už situácia veľmi vážna.

Usadeniny narúšajú účinnosť funkcie čriev, t.j. zabraňujú orgánom vo vykonávaní patričných úloh, čoho dôsledkom sú choroby z nedostatku výživných látok, nadváha, rôzne zápaly a intolerancie (IBS, celiakia, atď.).

Keď sa zamyslíme nad tým, počas koľkých rokov alebo aj niekoľko desaťročí znečisťujeme svoj organizmus bez toho, aby sme podstúpili očistu čreva, ani sa nemôžeme čudovať tomu, že náš organizmus je dlhodobo presýtený toxínmi. Takmer zabúdame na to, aké to je - byť plní energie, štíhli, pružní, že by sme mohli mať aj inú tvár, ktorú by „nezdobili vyrážky“ a ktorá by mala zdravú farbu. Rovnako už pomaly ani nepamätáme tie časy, keď sme ešte nemuseli neustále bojovať s nadváhou.

Ťažkosti tráviaceho traktu pripisujeme stresu, preťaženiu, zlým stravovacím návykom alebo tomu, že starneme. Berieme ako samozrejmosť, že nás stále niečo bolí, alebo už takmer nevnímame nepríjemné príznaky (nutkanie na vracanie, hnačka), poprípade bolestivé príznaky (plynatosť, kŕče v tráviacom trakte, zápcha), ktoré nás často trápia.

Čo nám môže priniesť očista čreva?

Očista čreva prinesie úľavu celému nášmu organizmu. Vylúčenie nazhromaždených toxických usadenín z organizmu odstráni naše nepríjemné príznaky, ktoré súvisia so zaneseným hrubým črevom. Očista čreva má vplyv aj na celý organizmus, lebo sa zlepší účinnosť prirodzených detoxikačných procesov organizmu. Je známe, že vstrebávanie výživných látok prebieha aj v hrubom čreve. Keď odstránime z hrubého čreva toxické usadeniny, zníži sa aj „zásobovanie“ organizmu toxínmi.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, vďaka rôznym vlákninám, ktoré kúra obsahuje, sa počas kúry na očistu čreva zo stien čriev odstránia toxické usadeniny, čím sa zlepší aj pohyb čriev. Odstránia sa ťažkosti spojené s vylučovaním stolice (hnačka, zápcha, nadúvanie), zlepší sa účinnosť vstrebávania živín, v dôsledku čoho budeme menej jesť a tak naštartujeme aj proces úbytku váhy. Správne zvolená a účinná očista čreva neignoruje ani parazity parazitujúce na sliznici čriev: účinné látky kúry zrušia optimálne životné podmienky škodlivých baktérií, cudzopasníkov a iných parazitov, zničia ich a následne odstránia z organizmu.

NaturalSwiss Blog

Zúženie ciev: nečakajte, kým bude príliš neskoro

O zúžení ciev sa hovorí veľa, predsa ho mnohí berú na ľahkú váhu.  Zanedbaním liečby zúženia ciev vzrastá riziko mozgovej porážky, srdcového infarktu, náhleho zastavenia srdca, a tým zoznam ešte zďaleka nekončí. Keďže kôrnatenie ciev nenastáva zo dňa na deň, zo začiatku sa príznaky ani neprejav...

Príživníci v črevnom systéme: Môže sa to týkať aj Vás a Vašich detí

Je ťažké prijať tento fakt, napriek tomu, že je to pravda: v ktoromkoľvek z nás môžu byť príživníci. Parazity sa najčastejšie usídlia v hrubom čreve, preto sú v podstate neviditeľné. Ich prítomnosť však má svoje príznaky. Keď ich budeme poznať, ľahšie sa nevolaných hostí zbavíme. „Je vylúčen...

Sladidlá: šokujúca pravda o sladkých jedoch

Sladidlá sa tešia celosvetovej obľube, ale bolo by omylom si myslieť, že ich konzumáciou by sme sa zbavili nadbytočných kilogramov.  Ich umelé formy naozaj neobsahujú extra kalórie, ale nachádzajú sa medzi nimi aj také, ktoré obdobne ako aj aj prídavné látky spôsobujú pocit silného hladu, práve...

Videá

Programy na detoxikáciu a očistu čriev

Clean Inside® v troch krokoch